Vizelési Inger De Nem Jön Semmi: Mi Lehet A Gyakori Vizelési Inger Oka?

May 4, 2022, 10:44 pm
  1. Mi lehet a gyakori vizelési inger oka?

Ha vizeléskor a hólyag nem ürül ki teljesen, vagy ha abszolút vizelési képtelenség áll fenn, akkor vizeletrekedésről, illetve vizeletelakadásról beszélünk. A különbség a két állapot között, hogy a vizeletelakadás hirtelen következik be, és teljes vizelési képtelenséggel jár, míg a vizeletrekedés olyan krónikus folyamat, amelynek során a hólyag nem ürül ki megfelelően. A már elégtelenül ürülő hólyagban alkoholfogyasztás hatására gyakran áll be hirtelen vizeletelakadás. A vizeletürítési nehézségeket leginkább valamiféle fizikai akadály idézi elő, amely lehet prosztatanagyobbodás, húgycsőszűkület, hólyagnyakmerevség, hólyagban, illetve húgycsőben megjelenő kő, valamint nyálkahártya-duzzanat idegentest vagy akut gyulladás miatt, ödéma. Bár jóval ritkább, de állhat a háttérben idegi eredetű, azaz beidegzési zavar ral kapcsolatos probléma is. Ilyenkor a húgycső kezdeti szakaszán elhelyezkedő záróizomgyűrű ellazulási képtelensége okozza a problémát. Nehézvizelést okozhatnak még a környező szervekből kiinduló térfoglaló daganatok is, például nőgyógyászati vagy bélrendszeri tumor, de vesecisztáknak, valamint porckorongsérvnek is szövődménye lehet vizeletrekedés.

Mi lehet a gyakori vizelési inger oka?

vizelési inger de nem jön semmi 3 vizelési inger de nem jön semmi 7
  • Vizeletürítési nehézségek
  • 2 betegség a gyakori vizelési inger mögött - Egészség | Femina
  • Vizelési inger de nem jön semmi 1

A vizeletkiválasztást a hormonális rendszer és az idegrendszer szabályozza. A vizelet ürítésében zavar jöhet létre a húgycső, húgyvezeték, húgyhólyag vagy a vesék fizikai elváltozásától, szűkület, gyulladás, daganat vagy oda nem illő akadály (vesekő, idegentest) miatt. A vizeletürítés idegi szabályozása károsodhat a hólyag beidegzési zavara, porckorongsérv, stroke vagy sclerosis multiplex esetén. Fizikai elzáródást okozhat például prosztatagyulladás, jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH), prosztatadaganat, hólyagtumor, húgycsőszűkület, fitymaszűkület. Külső nyomás is akadályozhatja az egészséges vizeletürítést. Ez előfordulhat akár várandósság esetén, de kismedencei daganat, vagy akár tartós székrekedés is lehet az ok. Komoly veszélyt hordoz magában, ha a vizeletürítés nem megfelelő: a feltorlódott vizeletben felszaporodhatnak bizonyos kórokozók, ez gyulladást, végső soron veseelégtelenséget okozhat. Ekkor a vese a mérgező anyagokat, bomlástermékeket nem tudja eltávolítani a szervezetből, és ezek fölszaporodnak a vérben.

Vizeletcsorgással járó inkontinenciát nőknél a méhszalagok megnyúlása miatt kialakuló hólyagcsúszás okozhat, de húzódhat a háttérben sipoly, férfiak esetében pedig prosztatanagyobbodás okozta vizeletelakadás miatt jelentkező túlfolyási jelenség is. Szintén dülmirigyproblémákra, valamint szívbetegségre utal az éjszakai többszöri vizelés (niktúria) is. Az idősödő férfiak közel fele küzd vizelési nehézségekkel vagy egyéb prosztatagondokkal. Ezek azonban nem az életkor, hanem egy állapot következményei, és gyógyszerekkel vagy gyógynövényekkel legtöbbször kezelhetőek. Olykor azonban elkerülhetetlen a műtét. Részletek! Amennyiben a hólyag nem ürül ki teljesen, súlyos következményekkel kell számolni. A pangó vizelet ugyanis felülfertőződve állandó gyulladást okoz a hólyagban, ami súlyosabb esetekben idült veseelégtelenséghez vezet. A krónikus vizeletrekedés hólyagkövek kialakulásának is kedvez. A húgyhólyag lassan megtelik és a feszülés miatt egyre erősebb lesz a késztetés, de vizelés nem indítható meg akaratlagosan.

Természetesen vannak olyan esetek, amikor a tréningen túl más típusú segítségre is szükség van. Ilyenkor kell dönteni a gyógyszeres kezelésről, orvostechnikai eszköz használatáról, esetleg műtétről vagy ezek kombinációjáról. A személyre szabott megoldás érdekében a páciens és orvosa közötti együttműködés elengedhetetlen.