Petőfi Sándor Szerelmi Költészete Érettségi Tétel

May 4, 2022, 9:16 pm

Petőfi Sándor a magyar romantika korának egyik legjelentősebb életművét hozta létre. Irodalmunkra mindeddig a legnagyobb hatást gyakorolta, nevét, legalább néhány versét minden magyar ismeri. Művészete a romantika kiteljesedését, de egyben annak meghaladását is jelentette. Új irodalmi ízlést honosított meg, kitágítja a líra témakörét, új műfajokat teremt. Jellemző értékrendje, életének két mozgatórugója, célja kapcsolódik tömör egyszerűséggel a Szabadság, szerelem c. versében. Életénél becsesebb a szerelem, a szerelemnél is értékesebb a szabadság. Költészetében összekapcsolódik a hazafiság, szerelem, a táj és a népi élet ábrázolása. Petőfi szerelmi lírájának költészete - a szabadságeszmény jegyében – a romantikus személyiség legbensőbb tartalmait mutatja meg. A többnyire életrajzi hitelességű élmények nyomán megalkotott udvarló és hitvesi költészet a szerelmet a szabadsághoz hasonlóan magasabb rendű létformának, eszményi állapotnak érzékelteti. Szerelmi költészetének három múzsája volt.

Petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tête dans les

petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tête de mort

Petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tetelle

A búcsúvers hangja nem kétségbeesett, inkább nyugodt lelkiállapot tükrözője. Az indító kép a lélek rezdülését sejteti a már-már elfeledett, de továbbra is értékesnek tartott szerelmi emlék felbukkanásakor. A második strófa képi anyaga a régi szenvedély felerősödéséről vall, a záró szakasz az évszakok ellentétéből levont következtetés után a kijózanodást mutatja, s a köznapi búcsúformula az indulatok lehiggadásáról ad hírt. A versnek sorsfordító szerepe van Petőfi és Szendrey Júlia szerelmi regényében. Júlia szakít a határozatlansággal, s belegyezik a házasságba. A végtelen örömet, boldogságot sugárzó versek sora születik ezután, egészen a szeptemberi esküvőig. Petőfi szerelmi költészete feleségéhez írt verseiben érte el tetőpontját. Koltón, a mézeshetek idején írta Beszél a fákkal a bús őszi szél… kezdetű versét. Tárgya nem a szerelem. Júlia jelen van benne, de nem csak testi valóságában alszik. Hangulatmegkötő helyzetképpel indul a költemény. Az őszi szél elmúlást susogó beszédére a fák tiltakozásul merengve rázzák fejüket.

petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tetelle

Petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tête à modeler

Ez be is teljesül nem több mint egy évvel Petőfi halála után. A "Beszél a fákkal a bús őszi szél…" kezdetű versében a szabadságharcot és küzdését jövendöli meg, ami egy évre, a vers keletkezésére be is következik. A szerelmi költészetet Petőfi teremtette meg, ami később Ady és Radnóti folytattak.

15-i pesti forradalom vezéralakja, ő írja a Nemzeti Dalt és ő a Pilvax kávéház fiataljainak vezetője, még nevét is Petrovicsról Petőfire magyarosítja. Miután végetér a forradalom, Petőfi radikális gondolkodása nem változik (királyellenes, köztársaságpárti), emiatt elszigetelődik, és emiatt a júniusi szabadszállási képviselőválasztást is elveszti, és a félrevezetett tömeg elől menekülnie kell. Ekkori tapasztalatai ihletik Az apostol című művét. A szabadságharc idején századosi rangot birtokol. Egy ideig nem harcoló alakulatoknál szolgál, emiatt támadások érik. Magánéletében is nehézségek vannak: szülei idősek, felesége pedig állapotos (1848. dec. Zoltán nevű fia megszületik). 1849 januárjától Bem segédtisztjeként szolgál Erdélyben, a tábornok fiaként szereti, óvja őt, ezért legtöbbször futárszolgálatot teljesít, mely lehetővé teszi neki családja látogatását. Azonban többször kerül konfliktusba magas rangú tisztekkel, politikusokkal (Klapka György, Mészáros Lázár) ezért kilép a hadseregből.

Petőfi Sándor szerelmi költészete - Irodalom érettségi - Érettségi tételek

Július 31-én a segesvári vesztes csatát követő meneküléskor tűnt el Fegyverháza mellett. Szerelmes versei A második költői korszakában írta ezeket a verseket. Ez a romantikus individualizmus, forradalmi látomásköltészet, forradalmár kora. A politika mellett másik ihletforrása a szerelem. A szerelmet a szabadsághoz hasonlóan magasabb rendű létformának, eszményi és eszményített állapotnak érzékelteti. SZABADSÁG, SZERELEM! Szabadság, szerelem! E kettő kell nekem. Szerelmemért föláldozom Az életet, Szabadságért föláldozom Szerelmemet. A szerelemélmény jellemzői: a romantikus személyesség és szenvedélyesség. Petőfi lírája a Felhők-korszak (1846) idején a romantikus személyesség irányába mozdult el. Ennek számos megnyilvánulása fedezhető fel a Júlia-dalokban: a versek szövege életrajzi elemeket hordoz, vagy mélyen átélt lélekállapotot ábrázol. Reszket a bokor, mert… Műfaja dal. Helyzetdal, amely sorsfordító, mert szakító vers. A szeretetre az volt Júlia válasza, hogy Ezerszer! Versszak: Az indító természeti kép párhuzama az érzelmek intenzitását (gyöngédség) közvetíti.

Ezzel áll szemben a szerelmi idill meghittsége, a boldogság beteljesülése, a délutáni kényelmes pihenés. Nyugodt, szinte álmosító hangulat lesz úrrá az első versszakon, ezt a későbbiekben csak a refrén őrzi. Ezzel a nyugalommal kerül ellentétbe a következő négy strófában a költői én egyre szenvedélyesebbé váló elmélkedése. A poéta kezében "imakönyve": a szabadságháborúk története. Az olvasmányán való töprengés, gondolkodás a kirobbanó érzelem-orkán forrása. A meditáció a szabadságért vívott háborúktól ível a jövendő kor látomásáig, a "vérpanoráma" iszonyatáig, de közben minden strófa végén megpihen a képzelet a refrén intimitásában. A végső képet indulatok töltik meg, mellette halkan piheg a refrén, jelezve a roppant távolságot a bús őszi szél halk beszélgetése és a kiszabadult érzelemvihar között. Petőfi teremti meg irodalmunkban a hitvesi költészetet. Míg Vörösmarty szerelmi lírája elhallgat az esküvő után, Petőfi feleségéhez írja legszenvedélyesebb költeményeit. Talán a legismertebb ezek közül a szintén Koltón írt Szeptember végén című elégiája.

Petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tête de lit

Versszak: A lírai én lélekállapotának rajza (heves érzelmek, lobbanékonyság), legfőbb jellemző a kétség (a szöveg centrumában a "Szeretsz, rózsaszálam? " kérdés áll) Versszak: emlék és valóság összevetése, a búcsúformula az érzelmek lehiggadását, a megnyugvást közvetíti. Minek nevezzelek? Petőfi a hitvesi költészet megteremtője (Szendrey Júliának írta) A rapszódia (óda) a megnevezés hiábavaló kísérleteivel érzékelteti Júlia eszményi tökéletességét. (Műfaja: romantikus óda, tárgya egy magasztos eszme) Versszervező elem: a refrénben feltett kérdés, az egyes szakaszok a kérdésre adott válasz lehetetlenségét közvetítik. (késleltetés) A nyelv kevés arra, hogy kifejezze az érzéseit. Láncszerű metaforaszerkezet. (képek kapcsolódása, komplex kép. /pl. Szem – csillag – sugara – patak – tenger/) Hiperbolikus, túlzó képekkel jeleníti meg szerelmét. Szeptember végén Műfaja: elégia, a koltói mézeshetekben íródott. Témája a szerelem, a boldogság, illetve az ember mulandósága. A közvetlen tájszemléletből induló ellentétet (völgy↔bérc, virág↔hó, nyár↔tél) gondolja tovább és értelmezi a lírai én.

Rövid életrajz 1823. január 1. -jén született Kiskőrösön. Apja Petrovics István kocsma- és mészárszékbérlő volt, anyja Hrúz Mária. Fontosabb iskolái: kecskeméti, sárszentlőrinci, pesti és aszódi EVANGÉLIKUS iskolák, valamint Kiskunfélegyházára és Selmecbányára is járt iskolába, s itt bukott történelemből, ezért apja kitagadta. Megszökött és katonának állt, de vézna testfelépítése miatt, amit nem tudott erősíteni, elküldték. Ez után vándorszínésznek állt. Csapó Etelkába beleszeretett, de a lány meghalt, s erre írta meg a "Cikluslombok Etelka sírjáról" című ciklusát. Ostffyasszonyfán házitanítóskodott, de mivel szerelmes lett Mednyánszky Bertába, ezért kirúgták. 1846 őszén, a nagykárolyi megyebálon megismerkedett Szendrey Júliával, rá egy évre a lány szüleinek ellenkezése dacára feleségül vette őt. A mézesheteket Teleki Sándor koltói kastélyában töltötték. Számos szerelmes versét ebben az időben írta. (pl. Szeptember végén, Beszél a fákkal a bús őszi szél… Stb. ) 1848-49-ben a szabadságharc katonája volt Bem József tábornok seregében, s 1849.

Petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tête de mort

Ismét vándorszínésznek áll, majd Pozsonyban, Gödöllőn és Pesten olcsó másoló és fordító munkákból tartja el magát. 1844 tele a mélypont életében, ekkor Debrecenből Pestre utazik, ahol összegyűjtött munkáit Vörösmartynak mutatja be, aki segít neki kiadatni verseit. Ettől kezdve pályája felfelé ível, 1844 nyarától a Pesti Divatlap szerkesztője. Végül a szerelem is rátalál Csapó Etelke személyében, szerelmük azonban tragédiával végződik, Etelke 16 évesen meghal. Hozzá írja Petőfi első szerelmes verseit, melyet a Cipruslombok Etelke Sírjáról című ciklusba rendez. Ezekben a szerelem és a gyász együtt jelenik meg. Ettől számítjuk első alkotói korszakát. Ezután Mednyánszki Berta lesz a múzsája, hozzá írja a Szerelem gyöngyei című versciklust ám ezekben a versekben csak a szerelemköltői ambíció uralkodik, igazi érzelmek nincsenek mögötte, így a versek esztétikai értéke sem a legmagasabb. Emiatt kritikákat kap, többen támadják, barátaiban is csalódik és 1845 őszén szinte elmenekül Pestről Szalkszentmártonra, a szülői házba.

Petőfi mottója 1846-47. táján: "Szabadság, szerelem! E kettő kell nekem. " Ez megjelöli ekkori költészetének két legfontosabb témakörét, s megszabja a költő értékrendjét: az életnél becsesebb a szerelem, de a szerelemnél is értékesebb a szabadság. Tehát a politika mellett másik nagy ihletforrása a szerelem, az igazi mély szenvedély. Petőfiben egy pillanat lobbantotta lángra a szerelmet, s ettől kezdve sorsa elválaszthatatlan lett a 18 éves leányétól, Szendrey Júliáétól. Szerelmük történetének minden fordulata megtalálható a versekben. Petőfi boldog, de boldogsága nem felhőtlen. Júlia ugyanis szeszélyesen, rejtélyesen viselkedett vele, szívét sem lekötni, sem a feléje áradó szerelmet nem akarta és nem tudta visszautasítani. Az 1846-os szerelmes versek tele vannak bizonytalansággal, kétellyel. Júlia Petőfi számára egyelőre megfejthetetlen titok. Hajlandó lemondani erről a szerelemről, s Karácsonykor című elégiájában már a reménytelenség szólal meg. A nem sokkal korábban keletkezett Reszket a bokor, mert… című alkotás a szakítás verse.

  • Megérkeztek a JBL termékek!
  • Érettségi-felvételi: Petőfi Sándor szerelmi költészete – irodalom érettségi tétel - EDULINE.hu
  • Petőfi sándor szerelmi költészete érettségi tête de liste